Haber

Taliban müzik aletlerini yaktı

Afganistan’ın resmi haber ajansı Bakhtar’a göre, Pazar günü Afganistan’ın batısındaki Herat şehrinde müzik aletleri Taliban ahlak polisi tarafından yakıldı. Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Komitesi Başkan Yardımcısı Pir Aziz al-Rahman al-Muhajir, müzik dinlemenin yasak olduğunu ve bu nedenle yetkililerin müzik aletlerini toplayıp yaktığını belirtti.

Komite yetkilisi, müzik tanıtımının bir tür “yozlaşma” olduğunu ve müziğin “gençliğin yanlış yönlendirilmesine ve toplumun yıkımına” neden olduğunu belirtti. TOLOnews haber kanalı, gitarları da dahil olmak üzere şehrin ortasında yanan bir yığın enstrüman ve hoparlörü gösteren bir fotoğraf yayınladı.

Taliban, 2021’de Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinin ardından müzik yayınlarını yasakladı. Son dönemde düğün salonu sahipleri müzikten uzak durmaları konusunda uyarıldı. Ayrıca düğün ve diğer kutlamalar gibi İslami kurallara aykırı olabilecek etkinlikler de yasaktır. Birçok Afgan sanatçı ve müzisyen ülkeyi terk ederek Batı ülkelerine sığınıyor. (DW Türkçe)

haberulus.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu