Haber

Ahmet Kaya, ölümünün 22. yılında AKM’de şarkılarıyla anıldı

İstanbul Devlet Çağdaş Halk Müziği Topluluğu, ölümünün 22. yılında Ahmet Kaya’yı, sanatçının en sevdiği şarkılardan oluşan özel bir konserle Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) andı.

Hayranlarından büyük ilgi gören konsere sanatçılar Sevingül Bahadır, Cihan Okan, Jülide Karan ve Enver Merallı solist olarak katıldı.

Yaklaşık 10 yıldır Ahmet Kaya’nın saz takımında çalışan bağlama sanatçısı Ümit Yılmaz, konserde yaptığı konuşmada, Kaya ile Avrupa turnesinde yaşadığı anıyı şu sözlerle anlattı:

“Ahmet Kaya ile 90’lı yılların başında tanıştık. Ölümüne kadar eşlik etmeye çalıştım. Kardeş olmak üzereydik. Bu orkestrayla onun müziğini çalmak çok pahalı. Burada birbirinden değerli ustalar var, her biri birbirinden değerli.” diğerinden pahalı.Ben de teşekkür ederim.1996 yılında Ahmet Abi ile Almanya’dan İsviçre’ye Avrupa turuna gidiyorduk.Yağmurlu bir günde minibüsle yolculuk yapıyorduk.O zamanlar bir tek Ahmet abinin cep telefonu vardı. Gülten Teyze onu aradı ve aceleyle konuştu: “Evlerine hırsızların girdiği haberini almıştı ama her zamanki tavrıyla eşini teselli etti. Yolculuk devam ederken morali bozuldu ve mırıldanmaya başladı. Benden nota istedi. O minibüsteki yolculuğumuz sırasında ‘Say’ın müziklerini besteledi. Mekanı cennet olsun Ahmet Kaya içimde kanayan bir yaradır.”

Konserde “Söyle”, “Şafak Şarkısı”, “Nasıl Bileceksin”, “Arka Mahalle”, “Ağladıkça” ve “Kendine İyi Bak” repertuvarı seslendirildi.

Yaklaşık 2 saat süren etkinlikte Ahmet Kaya hayranları müziğe eşlik ederek keyifli anlar yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu