Haber

Rusya ile ABD arasında Soğuk Savaş dönemini hatırlatan gerilim! Sınıra füze yerleştirmekle tehdit edildi

Rusya ile ABD arasında füze gerilimi yaşanıyor. Dmitriy Medvedev, “Tsirkon” hipersonik füzeleri taşıyan “Amiral Gorshkov” firkateyninin ABD’deki Potomac Nehri yakınlarına konuşlanabileceğini bildirdi. Bu açıklama akıllara 1962 yılında dönemin iki süper gücü olan ABD ve Sovyet Rusya’nın farklı ülkelere karşılıklı füzeler yerleştirdiği gerçeğini getirdi.

“FÜZELER NATO SAHİLLERİNE GİDİYOR”

Medvedev, Telegram’dan yaptığı yazılı açıklamada, ABD yönetiminin Nazi Almanyası’nın propagandasından sorumlu bakanı Joseph Goebbels’in “gerçek varisi” olduğunu kaydederek, “Yeni yılın ana hediyesi (Amiral Gorshkov firkateyni) gitti. NATO dün Tsirkon füzeleriyle kıyıya vurdu.” .

“TEHDİT OLUŞTURANLAR AKLI VERECEK”

Tsirkon füzelerinin 1000 kilometre menzile sahip olduğunu vurgulayan Medvedev, “Kıyıdan 100 mil açıkta Potomac Nehri yakınına konuşlandırılsınlar, mutlu olabilirsiniz! müttefikleri.” Muharebe görevine dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı törenle başladı.

SOĞUK SAVAŞTA NE OLDU?

Soğuk Savaş döneminde Küba Füze Krizi, ABD’nin Türkiye’ye, SSCB’nin ise Küba’ya nükleer başlık yerleştirmesiyle başlayan süreçtir. Bu olay, Ekim 1962’de dönemin iki üstün gücünü ilk kez doğrudan karşı karşıya getiren ve dünyayı nükleer savaş tehdidi altında bırakan krizdir. Bu iki üstün güç, birbirlerinin sınırlarına nükleer başlıklı füzeler yerleştirerek açıktan açığa tehdit oluşturmuşlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu